Ostateczny charakter każdemu budynkowi nadają prowadzone w nim prace wykończeniowe, które w największym stopniu wpływają na to, jak będą się prezentowały poszczególne pomieszczenia oraz przesądzają o komforcie ich użytkowania. Wśród robót tego rodzaju najistotniejsze okazuje się zazwyczaj właściwe przygotowanie tynków i posadzek. W Lublinie pracami tego typu zajmuje się firma Usługi Remontowo-Budowlane Jarosław Kociuba, zajmująca się także stosowaniem styrobetonu i keramzytu. Planując takie roboty, warto pomyśleć o zabezpieczeniu przed pojawieniem się grzybów. Przekonajmy się, dlaczego ma to znaczenie.
Obecność wody lub wilgoci oraz dostęp do substancji organicznych przy stałej temperaturze sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Organizmy te rozrastając się, mogą uszkadzać strukturę wykorzystanych w danej konstrukcji materiałów budowlanych, a także uwalniać zarodniki, które zwykle zawierają mykotoksyny niebezpieczne dla zdrowia i często powodujące dokuczliwe dolegliwości. Warto też pamiętać, że z czasem grzybnia może przedostawać się do miejsc bardziej odległych i stać się ogromnym problemem, ponieważ na ogół dość ciężko ją usunąć bez kosztownego i kompleksowego remontu.
Metodą na zabezpieczenie posadzek i tynków przed powstawaniem grzybni jest niedopuszczanie do przemakania materiału, z jakiego są one wykonane wskutek kontaktu z wilgocią i wodą. W tym celu można stosować specjalne preparaty gruntujące np. podkłady na bazie srebra. Dobrym sposobem będzie również wykonanie prawidłowej izolacji w miejscach, gdzie podłoże jest narażone na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. W grę wchodzi tu hydroizolacja z folii w płynie, a także specjalnych akcesoriów, w postaci taśm i narożników przewidzianych w konkretnym systemie. Działania takie nie będą jednak skuteczne, jeżeli w budynku nie ma właściwie wykonanych poziomych i pionowych izolacji przeciwwodnych oraz przeciwwilgociowych lub wadliwie działa w nim wentylacja, nie pozwalając na sprawną wymianę powietrza.